fbpx

Ирската морнарица спасила 712 мигранти кај брегот на Либија

-

Ирската морнарица спасила 712 лица кај брегот на Либија, во рамките на меѓународна акција за спасување мигранти во Средоземното Море, соопштиле денеска одбранбените сили на Ирска, јавуваат светските агенции.

Во спасувачката операција учествувале голем број бродови на околу 40 километри северозападно од главниот град на Либија, Триполи.

„Можам да ви соопштам дека сите животи се спасени и дека нема жртви. Стануваше збор за комплексна операција во која животи беа загрозени цели осум часа“, изјавил командирот на ирската морнарица, Брајан Фицџералд.

Мигрантите, меѓу кои имало и 14 бремени жени и четири бебиња помлади од четири месеци, ќе бидат пренесени во безбедно пристаниште и ќе им бидат предадени на италијанските власти.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Почнаа геомеханичките испитувања за изградба на автопатите на Коридорот 8

Со активности за геомеханичко испитување на земјиштето каде ќе минува алтернативниот пат на автопатот Тетово-Гостивар денеска на терен започнаа со реализација теренските градежни работи за изградба на автопатите на...
Download Nulled WordPress Themes
Download WordPress Themes
Download Premium WordPress Themes Free
Download Nulled WordPress Themes
online free course
download samsung firmware
Download Premium WordPress Themes Free
udemy course download free