Амбасадорката на САД при Обединетите нации, Ники Хејли изјави дека Иран мора да одговара за лансирањето ракети, поддршката на тероризмот, за занемарување на човековите права и за кршење на резолуцијата на Советот за безбедност на ОН.

Хејли, во одговорот на иранскиот претседател Хасан Рохани, кој вчера предупреди дека Техеран би можел да го напушти нуклеарниот договор со светските сили, ако САД продолжат со политиката на „санкции и принуда“, истакна дека Иран не смее да дозволи ја користи нуклеарната спогодба за да го држи целиот свет како заложник.

Таа истакна дека новите санкции на САД немаат врска со иранскиот нуклеарен договор.