fbpx

Ирак: Сменети 26 воени офицери поради корупција

-

Ирачкиот премиер Хајдар ел Абади смени 26 воени офицери поради корупција и неспособност да се соочат со џихадистите од Исламска држава.

– Воениот персонал мора да биде компетентен и тоа е особено важно затоа што не може да се работи како што треба ако персоналот не е ефикасен – рече Абади за ирачката телевизија.

Премиерот на Ирак соопшти дека ефикасноста на војската е бескорисна ако не постои внатрешен интегритет.
Врховниот верски водач, големиот ајатолахот Ало Систани, неодамна изјави дека корупцијата во војската ѝ овозможила на ИСИС да заземе голем дел од територијата на Ирак.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Израелскиот претседател чекал 40 минути во авионот во Париз поради „безбедносна загриженост““

На израелскиот претседател Исак Херцог и на неговата делегација им било дозволено да излезат од авионот на парискиот аеродром дури откако поминале 40 минути во авионот „поради безбедносна загриженост“,...