Интернетот го прогласи роденденот на Трамп за Ден на Обама

Интернет заедницата го прогласи роденденот на претседателот на САД, Доналд Трамп (14 јуни), за ден на поранешниот претседател Барак Обама. Платформите како Твитер и Инстаграм беа преплавени со постови кои го слават Обама користејќи хаштази како #ObamaDayJune14th #ObamaAppreciationDay #ObamaDayUSA како и #AllBirthdaysMatter што е директна реакција на хаштагот #AllLivesMatter кој го користат луѓето кои се против движењето #BlackLivesMatter.

Голем број луѓе го користеа хаштагот #AllBirthdaysMatter да ги прослават животите на жртвите од полициската бруталност во САД пишувајќи дека овие жртви никогаш повеќе нема да можат да го прослават својот роденден.

View this post on Instagram

#allbirthdaysmatter @barackobama my G..

A post shared by Jamie Foxx (@iamjamiefoxx) on

View this post on Instagram

Thank you. #ObamaDay.

A post shared by Ciara (@ciara) on