fbpx

Инспекторка вели дека на дивата депонија кај Шутка не треба да се фрла ниту шут

-

На депонијата во Шуто Оризари не смее да се одлага ниту ѓубре ниту шут, категорично вели општинската инспекторка Анета Манчевска, отфрлајќи ги тврдењата на градоначалникот на општина Бутел, Велимир Смилевски, пишува „Порталб“.

-Не, не е вистина дека смее да се остава таму. Донесовме заклучок да не се фрла ѓубре ниту шут. Местото треба целосно да се исчисти – вели Манчевска.
Нејзината изјава доаѓа откако Смилевски за „Порталб“ изјави дека со градоначалникот на општина Шуто Оризари, Курто Дудуш, се договориле дека на депонијата смее да се фрла само шут.

Дудуш, инаку, повеќе од една седмица не дал одговор на прашањето на „Порталб“ за камион што исфрлал ѓубре на дивата деопнија, а возачот рекол дека тоа го прави со дозвола од општината. При разговорот завчера, тој повторно рекол дека не може да зборува поради проблеми со грлото.

Мета факт: Добиен заем од 50 милиони евра за подобрување на водоснабдувањето

Владата во својата Програма за работа за периодот од 2022 до 2024 година има ветено дека ќе се обезбеди заем од Европската инвестициска банка (ЕИБ) во висина од 50...
Free Download WordPress Themes
Download Premium WordPress Themes Free
Download Premium WordPress Themes Free
Download WordPress Themes Free
lynda course free download
download samsung firmware
Download WordPress Themes
free download udemy paid course