„Знаете ли, почитуван господине Заев, што е разликата меѓу реформа и рециклирање? Ако под реформа подразбирате дека сте избрале што е добро и денес е во вашиот табор, тоа не е реформа, туку сте направиле рециклирање. Јас бев убеден што причината што одбивте соработка со нас е нашето барање за редефинирање на државата, но гледам дека не било тоа причината, туку нашето инсистирање да нема инкриминирани лица во владата. Благодарам што не ја прифативте нашата понуда“, му порача Зеќирија Ибрахими, заменик-координатор на пратеничката група на Беса, на мандаторот Зоран Заев.

Ибрахими на почетокот му честиташе на Заев, но рече дека нема намера да гласа за предложениот владин кабинет.

– Каква машина за перење имате, господине Заев? Граѓаните сакаат да знаат зошто обвинителката Катица Јанева нема тужба за ниту еден висок експонент на ДУИ, туку се занимава со периферни лица од Кичево. Дали сте ги помилувале или таа нема доволно информации? Заев, како се вика тој во прислушуваните разговори што беше корумпирана личност, а сега е во Вашиот кабинет? Дали е уште корумпиран или го помилувавте? Сами рековте, господине Заев, дека во СЈО готова е тужбата за поранешниот министер за здравство, па денеска Ве прашувам дали таа ја отфрлила тужбата или Вие го помилувате, господине Заев. Кажете ми што е тоа што го врзува зборот реформа со овој кадар од ДУИ? – праша Ибрахими.

Според пратеникот на Беса, со изборот на некои од министрите Албанци, Заев како да ги послушал Груевски и Мијалков и на младите Албанци им порачал: „Може да крадете, јас на крај ќе ве направам функционери и ќе ве помилувам“.