fbpx

Хрватска повеќе одвојува средства за црквата отколку за сиромашните

-

Католичката црква во последните 10 години од државниот буџет на Хрватска добила 782 милиони евра, пишува хрватскиот весник „Јутарни лист“.

Податокот првпат е достапен за јавноста откако Владата на оваа земја одговори на пратеничко прашање на претседателката на лабуристите, Нанси Тирели. Таа уште во август упати прашање до Владата за тоа колку пари се уплатени од буџетот на сите верски заедници, вклучувајќи ја и Католичката црква, од 2003 година, кога е потпишан договорот за нивно финансирање.
Во Хрватската јавност со години се шпекулираше за висината на сумата со која граѓаните, низ даноци, ја финансираат Католичката црква.

Според податоците што ги достави хрватската влада, останатите верски заедници, како што се српската православна, еврејската и исламската, за 10 години добиле 26,4 милиони евра.

За споредба, хрватската влада годишно одделува по 65 милиони евра за сиромашните, што е 11 пати помалку од сумата што се издвојува за Католичката црква.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.
Superman Batman WonderWoman image by DC

Гал Гадот, Хенри Кавел и Бен Афлек ќе играат негативци во новите „DC“ филмови

Гал Гадот - една од најубавите актерки во Холивуд која има еврејско потекло и е најпозната по својата маркантна улога на „Wonder Woman“ (Вондервуман), заедно со Хенри Кавел, познат...