fbpx

Хојт Ји в четврток во посета на Македонија

-

Заменикот помошник на државниот секретар за Европа и за Азија на САД, Хојт Ји, в четврток ќе допатува во посета на Скопје. Тој се смета за човек од американската администрација кој сериозно ги придвижува работите на теренот.

Неофицијално се дознава дека главни теми на разговорите на Хојт Ји со домаќините во Скопје ќе биде функционирањето на Специјалното јавно обвинителство и неисполнетите обврски од Договорот од Пржино.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Осуда од Платформата за борба против корупција за партизацијата при изборот на нови членови на ДКСК

Платформата на граѓански организации за борба против корупција остро ги осудува, како што велат, партизацијата и изигрувањето на процесот на избор на нови членови на Државната комисија за спречување...