Заменик-помошникот државен секретар за Европа и за Евроазија во Стејт департментот, Хојт Брајан Ји, денеска пристигнува во Скопје, каде во текот на денешниот и на утрешниот ден треба да се сретне со претседателот Ѓорге Иванов, лидерите на политичките партии и, како што велат од Амбасадата на САД, со „претседателот на Собранието Талат Џафери“.

Од американската амбасада информираат дека Ји освен со Иванов и со Џафери, ќе се сретне и со Никола Груевски, Зоран Заев, Али Ахмети, Билал Касами, Весел Мемеди и со Мендух Тачи, како и со претставници на граѓанското општество и на дипломатската заедница. На состаноците ќе се разговара за статусот на формирање влада, билатералните односи и за реформите потребни за евроатлантска интеграција.

Дел од политичарите со кои треба да се сретне Хојт Ји се повредени при насилните инциденти во Собранието пред три дена, кога група граѓани, присутни на протестот на т.н. иницијатива „За заедничка Македонија“, упаднаа во законодавниот дом при што повредени беа пратеници, новинари, полицајци и граѓани.

На агендата на Хојт Ји не се наоѓа најтешко повредениот пратеник, лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, кој со потешки повреди прво беше хоспитализиран на КАРИЛ, а вчера беше префрлен на одделението за неврохирургија во Клиничкиот центар во Тетово. Наместо со него, Ји ќе се сретне со другиот пратеник од Алијансата за Албанците, Весел Мемеди.

Американскиот државен функционер сепак ќе се сретне со претседателот на државата, Ѓорге Иванов, иако претходно беше соопштено дека таква средба нема да има. Од кабинетот на Иванов пред три дена соопштија дека претседателот поради претходно утврдени обврски е презафатен да се сретне со Хојт Ји, но по насилството во Собранието, од кабинетот на Иванов соопштија дека претходно планираните обврски од агендата на претседателот се откажани, за да може да се одржи евентуална лидерска средба, која тој ја побара ноќта за време на инцидентот во законодавниот дом.

Стејт департментот пред два дена силно го осуди нападот во Собранието и ги повика македонските власти да ја гарантираат безбедноста на сите членови на Собранието, да го испитаат темелно нападот и да ги повикаат на одговорност тие што извршиле акти на насилство.