fbpx

Хојт Брајан Ји: Името може да се реши ако Нимиц помогне

-

Решение за спорот за името е можно со асистенцијата на посредникот Метју Нимиц, изјави заменик помошник на државниот секретар на Стејт департментот задолжен за Европа и за Евроазија, Хојт Брајан Ји.

Во пресрет на новата рунда разговори закажани за денеска во Њујорк, тој вели дека за Македонија е значајно да се најде решение за проблемот за името, по што земјата ќе може да се приклучи на Европска Унија и на НАТО.

– Но, не е сè во рацете на едната или на другата страна. На двете страни останува да ја најдат потребната флексибилност и политичка волја за да се постигне компромис – вели Ји за „Дојче веле“.

Тој изјави дека САД ги поддржуваат аспирациите на Македонија да се приклучи на НАТО и на Европска Унија.

– Верувам дека ако има добра волја на обете страни, можно е да се најде решение за сите предизвици и да се надминат сите пречки. На ова Македонија мора да работи со добри преговарачи, заедно со Нимиц. Ние правиме сè што можеме да ги охрабриме и двете страни да го поддржат амбасадорот Нимиц да дојде до решение – заклучи американскиот дипломат Хојт Брајан Ји.

Амбасадорот на Обединетото Кралство за почетокот на реализацијата на Меѓународната стратегија за жените и девојките 2023-2030 

Понекогаш се чини дека борбата за родова еднаквост станува сѐ потешка и потешка. Жените во Иран се малтретирани поради начинот на којшто се облекуваат, девојките во Авганистан се спречени...
Premium WordPress Themes Download
Download Best WordPress Themes Free Download
Download WordPress Themes Free
Download WordPress Themes
download udemy paid course for free
download intex firmware
Download Premium WordPress Themes Free
ZG93bmxvYWQgbHluZGEgY291cnNlIGZyZWU=