fbpx

Хашим Тачи: Иванов со одлуката ја закопа демократија, игнорирајќи ја волјата на народот

-

Претседателот на Косово, Хашим Тачи, на својот профил на „Фејсбук“, како реакција на одлуката на претседателот Ѓорге Иванов вчера да не го додели мандатот за формирање влада, напиша дека политичките случувања во Македонија се вознемирувачки и дека Македонија го губи значењето на функционална држава без еднакви права на Албанците.

„Развојот на политичките случувања во Македонија е многу вознемирувачки. Претседателот Иванов го злоупотреби Уставот и законите во неговиот антиалбански, непријателски пристап кон оние кои претставуваат една третина од граѓаните на оваа држава. Со оваа одлука претседателот Иванов ја закопа демократијата, игнорирајќи ги волјата на граѓаните, Уставот и законите и го закопа Охридскиот договор. Албанците во Македонија се конститутивен народ и Македонија треба да биде држава на сите нејзини граѓани. Без еднакви права на Албанците во Македонија, таа го губи значењето на функционална држава. На крајот, Албанците треба да ја земат судбината за своите права во свои раце“, вели Тачи.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Минчев, поради злоупотреби, најави укинување на балансерот

Министерот за јавна администрација Горан Минчев најави укинување на балансерот. Како причина за ова, тој рече дека балансерот во минатото бил предмет на злоупотреби. „Имавме случаи каде етнички Македонци се...