fbpx

Хан очекува спорните елементи од договорот да се решат пред или за време на посетата

-

Еврокомесарот за проширување и добрососедска политика, Јоханес Хан, денеска со соопштение ја потврди утрешната посета на Скопје.

„На средбата со претставниците на четирите главни политички партии што го потпишаа политичкиот договор минатиот јуни, односно јули, комесарот Хан ќе ја повтори нивната одговорност да го имплементираат договорот, вклучувајќи ја и потребата да осигураат услови за кредибилни избори, во согласност со крајните рокови што ги договориле“, стои во соопштението.

За време на средбите, како што се наведува, еврокомесарот, исто така, ќе потсети на важноста на спроведувањето на итните реформски приоритети, на кои лидерите се обврзале.

„15 јануари е клучен краен рок од политичкиот договор, имплементација која е важна и за властите и за граѓаните на земјата. Очекувам другите елементи од политичкиот договор да бидат решени пред или за време на мојата посета, со што ќе им се овозможи на изборните власти да организират кредибилни избори во согласност со договорената временска рамка“, изјави Хан.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

„Костал Македонија“ ќе вложи 50 милиони евра во фабрика за полначи на електрични возила

„Костал Македонија“ ќе инвестира нови 50 милиони евра во изградба на фабрика за производство на полначи за електрични и хибридни возила во периодот од јули 2023 до декември 2026...
Download WordPress Themes
Download Nulled WordPress Themes
Download Premium WordPress Themes Free
Download WordPress Themes Free
free download udemy paid course
download karbonn firmware
Download Premium WordPress Themes Free
free download udemy course