fbpx

Хан ќе одржи нова лидерска средба во Скопје

-

Еден ден по посетата на помошничката на државниот секретар на САД за Европа и за Евроазија, Викторија Нуланд, која во Македонија ќе дојде в понеделник, и еврокомесарот за проширување на ЕУ, Јоханес Хан, ќе се обиде да стави крај на политичката криза, потврди за „Мета“ портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич.

Според планираното, Хан прво ќе има издвоени, а потоа и заеднички средби со четворицата лидери на политички партии, Никола Груевски, Зоран Заев, Мендух Тачи и Али Ахмети.

Тој ќе се обиде да издејствува конечен договор за ставање крај на политичката криза, а врз основа на договорената рамка од 2 јуни, која предвидува одржување на предвремени парламентарни избори во април идната година.

Посетата на Хан доаѓа по заострувањето на реториката од двете политички партии и напуштањето на првичните позиции договорени со договорот од 2 јуни.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Претседателката Сиљановска Давкова на „Галичка свадба 2024“

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова присуствуваше на културно-сценската манифестација „Галичка свадба“, што традиционално се одржува под покровителство на Претседателот на државата. „Претседателката изрази задоволство од континуитетот со кој доследно се промовираат...