fbpx

Хан и тројцата европратеници в понеделник на лидерската средба во Скопје

-

Еврокомесарот за соседска политика и за предпристапни преговори, Јоханес Хан, заедно со тројката европратеници Иво Вајгл, Ричард Ховит и Едвард Кукан, ќе пристигнат в понеделник на разговорите во Скопје, за да го продолжат посредништвото меѓу политичките партии ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ за надминување на политичката ситуација во Република Македонија, пишува МИА.

Хан доаѓа во Македонија по минатонеделните разговори во Стразбур меѓу премиерот Никола Груевски и лидерот на опозицискиот СДСМ, Зоран Заев.

Од кабинетот на комесарот Хан ја потврдиле информацијата дека тој планира наскоро да ја посети Македонија, но посочија дека утре ќе соопштат кога точно ќе пристигне во Скопје.

Сепак, според информациите од тројката европратеници, кои, исто така, посредуваат во преговорите власт-опозиција во Македонија, Хан би дошол веќе в понеделник, за кога во Клубот на пратениците е закажана новата рунда преговори меѓу Груевски и Заев, а на која присуствуваат и албанските политички лидери, Мендух Тачи и Али Ахмети.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

„И мојот идентитет постои“ – се одржа Маршот за видливост на трансродовите лица

Под мотото „И мојот идентитет постои“, граѓани и активисти вчера попладне по петти пат во земјава маршираа за видливост на трансродовите лица. Маршот го организираше граѓанската иницијатива за заштита...
Download WordPress Themes
Download WordPress Themes
Download WordPress Themes
Download WordPress Themes
online free course
download mobile firmware
Download WordPress Themes Free
udemy course download free