fbpx

Хамза бин Ладен: Нападнете ги САД и сојузниците

-

Терористичката организација Ал Каеда објави аудио снимка со закана која на САД и сојузниците им ја упатува синот на Осама бин Ладен, Хамза бин Ладен.

Како што пренесуваат светските медиуми, се верува дека тоа е прв доказ дека наследникот на убиениот терористички лидер, станал член на организацијатата која ја командувал неговиот татко.

Во пораката која е споделена на социјалните мрежи, Хамза бин Ладен бара од следбениците на својот татко да ги нападнат Соединетите Американски Држави и нивните сојузници.

Според неговите зборови, приврзаниците на Ал Каеда од Авганистан, Ирак и Палестина треба да тргнат во света војна против Вашингтон, Лондон, Париз и Тел Авив.

Синот на Бин Ладен прв и единствен пат се појавил во јавност во 2001 година, кога телевизијата „Ал Џезеира“ објавила снимка од талибанците во Авганистан меѓу кои, како што се верува, се појавува и тогаш десетгодишниот Хамза.

За него постојат многу малку информации, но се верува дека е роден во 1991 година.

Осама бин Ладен е убиен во 2011 година во Пакистан, а од тогаш лидерската улога во Ал Каеда ја преземал Ајман-ал-Завахири.

Србија и Унгарија ќе му предложат на регионот да се приклучи кон изградбата на брза пруга

Србија и Унгарија ќе ги поканат Северна Македонија, Албанија, Грција, Бугарија и Турција да се приклучат кон изградбата на брзата железница во регионот, која за почеток ќе ги поврзува...
Download WordPress Themes
Premium WordPress Themes Download
Download WordPress Themes
Premium WordPress Themes Download
download udemy paid course for free
download coolpad firmware
Download Nulled WordPress Themes
online free course