fbpx

Хамза бин Ладен: Нападнете ги САД и сојузниците

-

Терористичката организација Ал Каеда објави аудио снимка со закана која на САД и сојузниците им ја упатува синот на Осама бин Ладен, Хамза бин Ладен.

Како што пренесуваат светските медиуми, се верува дека тоа е прв доказ дека наследникот на убиениот терористички лидер, станал член на организацијатата која ја командувал неговиот татко.

Во пораката која е споделена на социјалните мрежи, Хамза бин Ладен бара од следбениците на својот татко да ги нападнат Соединетите Американски Држави и нивните сојузници.

Според неговите зборови, приврзаниците на Ал Каеда од Авганистан, Ирак и Палестина треба да тргнат во света војна против Вашингтон, Лондон, Париз и Тел Авив.

Синот на Бин Ладен прв и единствен пат се појавил во јавност во 2001 година, кога телевизијата „Ал Џезеира“ објавила снимка од талибанците во Авганистан меѓу кои, како што се верува, се појавува и тогаш десетгодишниот Хамза.

За него постојат многу малку информации, но се верува дека е роден во 1991 година.

Осама бин Ладен е убиен во 2011 година во Пакистан, а од тогаш лидерската улога во Ал Каеда ја преземал Ајман-ал-Завахири.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства заедно

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства во државата заедно, пренесува Гардијан. Според Државниот завод за статистика на Ирска, податочните центри искористиле 21 отсто од електричната енергија...