fbpx

Хакирани веб-страници на македонски институции

-

Цел на хакерски напад, синоќа биле неколку веб-страници на македонски државни институции. На нивните страници се појавил натпис „Kissed By UstadCage_48 And“.

Медиумите пренесуваат дека најверојатно се работи за поголем хакерски напад од „Сумеданг сајбер тим“ (Sumedang cyber team), кои се претставуваат преку полското знаме.

Хакирани се веб-страниците на Јавното обвинителство, Министерството за информатичко општество и администрација, МАРНЕТ и е-трговија.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Израелскиот претседател чекал 40 минути во авионот во Париз поради „безбедносна загриженост““

На израелскиот претседател Исак Херцог и на неговата делегација им било дозволено да излезат од авионот на парискиот аеродром дури откако поминале 40 минути во авионот „поради безбедносна загриженост“,...