fbpx

Хајндл: Договор мора да биде постигнат пред летните одмори

-

„Договор за надминување на полтичката криза мора да има што поскоро, пред почетокот на летните одмори. За Македонија е мошне важно кризата што поскоро да се надмине бидејќи таа криза не е добра за инвеститорите кои ѝ се потребни на македонската економија“, изјави германскиот специјален пратеник Јоханес Хајндл за „Нова“.

Прашан дали успешноста на неговата посета на Скопје е доведена во прашање поради тоа што не успеа да се сретне со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Хајндл вели дека бил информиран дека Груевски е на приватно патување и дека одговорноста за состојбите е на политичките лидери.

– Мојата улога е посредничка, а одговорноста за состојбите е на политичките лидери и од нив зависи успешноста на процесот за надминување на кризата – изјави Хајндл.

Инаку, за пратениците во Собранието летниот одмор трае од 5 до 20 август, а судската ферија почнува следната недела, односно на 15 јули, и трае до 15 август.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Двајца полицајци се сомничат дека примиле поткуп за да не констатираат сообраќаен прекршок

МВР до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција – Специјализирано одделение за гонење на кривични дела сторени од лица со полициски овластувања и припадници на...