Најмалку осум затвореници загинаа, а 24 се повредени во бунт во затвор во Гватемала, кој избил за време на новогодишната ноќ, јавуваат денеска локалните медиуми.

Бунтот во затворот во североисточниот град Пуерто Бариос, според затворските власти, најверојатно избил по неуспешниот обид за бегство.

Во затворот, во кој е предвидено да се сместат 146 осуденици, има 944 затвореници. За време на бунтот избиле и неколку пожари.