fbpx

Груевски се спаси за „Траекторија“ – предметот застарел (хронологија + „бомба 14“)

-

Поради апсолутна застареност на основата за кривично гонење на поранешниот премиер Никола Груевски во случајот „Траекторија“, тој нема да одговара за малверзации во врска со автопатите Кичево – Охрид и Миладиновци – Штип, констатираше судијата.

Сите судски трошоци поврзани за оваа постапка против Груевски ќе бидат платени од државниот буџет.

Адвокатот назначен по службена должност да го брани Груевски, Горан Кркински, поднел барање во кое констатирал застареност, со оглед дека се истечени шест години од времето кога е сторено кривичното дело.

Денешното рочиште за „Траекторија“ не се одржа, поради здравствени проблеми на вештакот.

Судењето ќе продолжи со Владимир Пешевски, Миле Јанакиески и Љупчо Георгиевски.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства заедно

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства во државата заедно, пренесува Гардијан. Според Државниот завод за статистика на Ирска, податочните центри искористиле 21 отсто од електричната енергија...