„Заев и СДСМ брутално удираат кон тие што мислат и дејствуваат македонски. Ова е последниот чин на пресметка со слободномислечкиот Македонец и со граѓаните кои се одважија да кажат став против тиранската платформа и насилството на власта и против секој што мисли македонски“, рече лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конфренција во седиштето на партијата.

– Во прашање е државата. Ова не е правда, законите и Уставот не важат. Ова е заробена држава. Ова се прави за да се отвори пат за промена на името, идентитетот, на историјата. Истиот ден кога во Владата се разговара за амнестија, за тероризам се обвинуваат оперски пејач, актер, режисер, доктор, архитект. Нема ниту закони ниту правила. Како на Дивиот Запад, ова е елиминација на слободната мисла – рече Груевски.

Според него, денеска биле уапсени луѓе кои ѝ се спротивставија на тиранската платформа со која се носи двојазичност. Тој додаде дека ова значи и удар и физичка елиминација на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ „за во Собранието да помине сè што сака“ власта.

– Ова е посипување зла крв во целото општество. Процес против луѓе кои си ја сакаат својата земја. Ова е последниот час кога ќе треба да се изреагира, да се заштитат луѓето затоа што правдата е на нашата страна, ова е борба на народот на оваа држава против хунтата на власт. ВМРО-ДПМНЕ ја води оваа битка за правдината и за татковината. Ние ќе бидеме на чело на таа битка која ќе биде тешка и долга. но таа битка ќе се добие. Таа мора да резултира со победа. Ние ќе бидеме на браникот на татковината. Секаде со народот, тоа е нашата максима и ќе ја оствариме. На улиците, во домовите, секаде каде што треба – нагласи Груевски во својот говор.

На крајот тој побара запирање на процесите, кои, според него, се политички прогон, стопирање на малтретирањата и на теророт и итно пуштање на слобода на сите лица што беа уапсени.

По завршувањето на прес-конфернецијата, Груевски рече дека ќе се упати на протестот на кој ВМРО-ДПМНЕ повика пред Кривичниот суд.