Судијката Татијана Михајлова на предлог на обвинителката од СЈО, Фатиме Фетаи, ја раздвои постапката за Томислав Лазаров откако тој ја призна вината во случајот „Шамари“ за насилствата пред Општина Центар во јуни 2013 година и сега судот треба да оформи нов предмет за него.

За другите обвинети, кои се изјаснија како невини (Груевски, Јанакиески и Рангелова), Михајлова ги одреди датумите 29 ноември, 7 декември и 18 декември за продолженијата на судењето против нив.

Обвинетите си заминаа од судот, а Михајлова даде половина час пауза по која треба да продолжи постапката за Лазаров.

Груевски не сакаше да го коментира признавањето на вина од страна на неговиот сопартиец, Томислав Лазаров, и рече дека тој можеби си има негови лични причини зошто го сторил тоа.

Груевски нагласи дека се изјаснил како невин и оти очекува што побргу да заврши судскиот процес и да се разјасни целата ситуација.

Денешното рочиште почна со правно надмудрување меѓу адвокатите на обвинетите, кои сакаа одложување, и Фетаи која инсистираше да почне главната расправа.

Судот ја раздвои постапката и за обвинетиот Димче Крстев, бидејќи поради нарушена здравствена состојба не е во состојба да присуствува на судењето.

Адвокатите приговараа во врска со раздвојувањето на постапката и бараа судијката првин да се произнесе по нивните барања во врска со доказите. Михајлова ги одби ваквите наводи и одлучи денеска да почне главната расправа.

Фетаи во образложението наведе дека на барање на Груевски, Јанакиески преку Рангелова, Лазаров и Ристески ги организирал протестите пред Општина Центар за да бидат спречени измени на деталните урбанистички планови, меѓу кои и за Мал ринг, со што, како што рече Фетаи, најмногу биле засегнати бизнис-интересите на ВМРО-ДПМНЕ и на партиските бизнис-партнери.

Фетаи пред судот експлицитно ги наведе заканите и навредите што демонстрантите пред Општина Центар ги упатувале кон тогашниот градоначалник, Андреј Жерновски, и кон советниците од коалицијата предводена од СДСМ.