fbpx

Груевски: Македонија во континуитет одржува макроекономска стабилност

-

По повод 10 години на Европската бизнис-асоцијација, денеска во Скопје се одржа Економски форум.

На економскиот форум се обрати и премиерот на Република Македонија, Никола Груевски, според кој, присуството на европските компании во Македонија придонесува за подобрување на квалитетот на севкупното работење преку воведување нови технологии и знаења, како и нови менаџмент-практики и поефикасно корпоративно управување.

– Македонија во континуитет одржува макроекономска стабилност со ниска стапка на инфлација, избалансирани јавни финансии, со одржливо ниво на буџетски дефицит и со низок до умерен јавен долг што говори дека економските политики се соодветно поставени – посочи премиерот.

Груевски истакна дека досега се направени многу структурни реформи, а за позитивниот пораст на економијата преку реализација на капитални и на инфраструктурни проекти преку привлекување на странски и директни инвестиции.

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Почнаа геомеханичките испитувања за изградба на автопатите на Коридорот 8

Со активности за геомеханичко испитување на земјиштето каде ќе минува алтернативниот пат на автопатот Тетово-Гостивар денеска на терен започнаа со реализација теренските градежни работи за изградба на автопатите на...
Free Download WordPress Themes
Premium WordPress Themes Download
Download Best WordPress Themes Free Download
Download Best WordPress Themes Free Download
lynda course free download
download redmi firmware
Download Premium WordPress Themes Free
free download udemy course