fbpx

Груби: Официјалната употреба на албанскиот јазик ќе го зајакне општеството

-

Официјалната употреба на албанскиот јазик ќе го зајакне општеството и ова е еден од клучните столбови од платформата на ДУИ за изборите на 11 декември, изјави на прес-конференција портпаролот на ДУИ, Артан Груби, кој е носител на кандидатската листа во првата изборна единица.

– Иако македонскиот општествен наратив беше драматичен во врска со промената на Уставот, Законот за амнестија, Законот за територијална поделба, децентрализацијата, употребата на албанскиот јазик во многу државни и локални органи, службената употреба на албанското национално знаме, воспоставувањето на двата албански универзитети, вработувањето на околу 25.000 Албанци во администрација, поставувањето на орелот во Чаир, како и со многу други национални проекти на ДУИ, сепак ништо лошо не ѝ се случи на Македонија, ниту на македонскиот народ – вели Груби.

Тој вели дека македонското општество станало еднакво, потолерантно и кохезивно, а дека Македонија ќе стане посилна доколку се одобри посебен закон за употреба на албанскиот јазик во парламентот.

Груби истакна дека ДУИ, за време на владеењето во периодот 2016 – 2020 година, ќе биде посветена на тоа да се спроведат Охридскиот договор и Уставот, да се воведе еден сеопфатен закон за употребата на јазиците, да се регулира правото на сите граѓани да се обратат на централните институции и на албански јазик, како и на целосно спроведување на јазичните права во судскиот сектор.

Тој посочи дека никој нема потреба да се плаши од еднаквоста што ќе дојде по 11 декември.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

(ВИДЕО) Денот на Општина Тетово се одбележа со отпадоци и со депонии

Денес се одбележа денот на Општина Тетово, а повеќе од една недела градот се гуши во отпадоци и депонии расфрлани насекаде. Решение за овој проблем немаат ниту општинските власти,...