fbpx

Грците нервозни: Столтенберг четирипати рече „Македонија“

-

Именувањето на Македонија под уставното име од генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, предизвика реакции во Грција.

Грчките претставници на заедничкиот состанок на министри за надворешни работи и за одбрана на ЕУ реагирале веднаш штом Столтенберг почнал да нè именува „Македонија“.

Грција планира да испрати протестна нота од постојаното претставништво на Грција во НАТО до генералниот секретар за да реагира за оваа постапка на Столтенберг и за прекршувањето на нивното барање Македонија да биде именувана постојано под привремената референца.

Грчкиот весник „Прото тема“ забележува дека Столтенберг дури четирипати нè именувал „Македонија“, отворено, без никаков проблем.

„Неколку дена откако прегрнат танцуваше и со министерот за надворешни работи, Никос Коѕиас, ја пееше „We are the world“, генералниот секретар четирипати го именуваше Скопје како Македонија“, забележува весникот, потсетувајќи на забавата во Анталија на министрите за надворешни работи на државните-членки на НАТО, каде Коѕиас и министерот Никола Попоски остварија средба.

Изјавите предизвикаа голем интерес во грчките медиуми, кои го осудуваат фактот што генералниот секретар, говорејќи дека треба да се избегне насилството во Македонија, заборавил да нè именува како БЈРМ и се осудил да го користи уставното име.

На состанокот во Брисел, од грчка страна учествуваше министерот за одбрана Панос Каменос, кој како ултрадесничар има покажано дека е особено чувствителен за прашањето за името. За време на дискусиите, Каменос истакнал дека НАТО треба да соработува со проектот ЕУФОР Алтеа за да се спречи можна дестабилизација и проблеми на Балканот, да се спречи влез на џихадисти кои би можеле да предизвикаат големи проблеми.

„Двете организации треба да соработуваат на политичко ниво за да се изолираат можностите да се шири екстремизмот, фундаментализмот, иредентизмот и националистичките идеи кои го дестабилизираат Балканот. Нема да дозволиме на Балканот да се прошират групи кои сакаат да предизвикаат дестабилизација и особено сме внимателни на провокациите што ги гледаме во последно време на целиот регион на Балканот“, изјавил Каменос.

М.П.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Само 90 Руси што одбија регрутација во војска добиле германски азил

Околу 3.500 Руси на возраст за регрутирање поднеле барање за азил во Германија од почетокот на руската инвазија на Украина, но само 90 од нив досега се прифатени, пишува...