fbpx

Грчките служби досега спасија двајца од тројцата македонски државјани од морето кај Посиди

-

Двајца од тројцата македонски државјани на возраст од 25, 28 и 30 години досега се спасени од морските води кај Посиди, Халкидики. Грчките спасувачки служби од вчера попладнето ја почнаа потрагата по трите лица, при што најпрво вчера го спасија 25-годишното лице, а денеска по 18 часа во вода, е спасено и второто 30-годишно лице.

Од Министерството за надворешни работи (МНР) велат дека нашите дипломатски-конзуларни претставништва во Грција се во интензивна комуникација со надлежните грчки органи за пронаоѓање на нашите државјани кои вчера влегле да се бањаат во морето, и покрај лошото време.

Со помош на едно приватно пловило, најпрво вчера, едниот од загрозените бил спасен после два часа поминати во вода.

По продолжување на потрагата од грчките спасувачки служби, утрово е добиена потврда за пронаоѓање на уште еден од групата, кој исто така е во добра здравствена состојба, иако веќе подолго време бил во вода.

„Генералниот конзулат на Северна Македонија во Солун е во комуникација со семејствата на загрозените наши државјани, и стои на располагање за секаква помош. Потрагата на грчката крајбрежна служба продолжува за пронаоѓање и на третиот исчезнат“, се наведува во соопштението на МНР.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Грчкиот дипломат Рокас доаѓа на местото на Дејвид Гир како амбасадор на ЕУ за С. Македонија

Жосеп Борел, високиот претставник на Европската Унија, номинираше 44 нови шефови на делегации на ЕУ, вклучително и нови амбасадори на ЕУ во Босна и Херцеговина, Црна Гора и Северна...