fbpx

Граѓаните оптимисти за придобивките доколку влеземе во ЕУ

-

Доколку Македонија влезе во ЕУ, драматично ќе се подобри демократијата во земјава, јавната администрација, судството, слободата на медиумите, борбата против корупцијата и човековите и малцинските права, сметаат големо мнозинство од вклучените во дебатната анкета на Институтот за европска политика – Скопје.

Дебатната анкета (Deliberative Polling) е форма на политички консултации со спојување на испитување на јавното мислење и јавната расправа и има цел да го претстави јавното мислење на одредена тема, пред и откако група граѓани ќе се запознаат со темата преку настани со меѓусебна дискусија и разговори со експерти.

Институтот за европска политика (ИЕП) првично спровел анкета со 1.200 испитаници во ноември минатата година, од кои Македонци биле 67,4 отсто а Албанци 24 отсто. Речиси две седмици се одржал дебатниот настан со 150 граѓани кои дискутирале на истите теми и поставувале прашања на експерти, а потоа биле замолени да го кажат својот став на прашањата поставени во анкетата.

Така, ако пред дебатата 52,2 отсто од граѓаните целосно го поддржувале членството во ЕУ, по нејзиното одржување поддршката била 63,7 отсто. На прашањето дали Македонија ги исполнува демократските критериуми за влез во ЕУ на големата анкета со тоа се согласиле 11,5 отсто од испитаниците, додека само 5,3 отсто од луѓето што учествувале на дебатниот настан, се согласиле со тоа.

Што се однесува до името на земјава, отприлика 1,5 проценти повеќе луѓе се противеле на промена на името за да може Македонија да влезе во ЕУ, односно претходно на анкетата 31,4 отсто испитанции имале таков став, а потоа, по дебатата, така размислувале 32,9 отсто.

Во однос на прашањето дали по влегување на Македонија во ЕУ многу би се подобриле демократијата во земјава, јавната администрација, судството, слободата на медиумите, борбата против корупцијата и човековите и малцинските права, разликите во ставовите искажани на анкетата и по дебатата се многу големи, односно најмалку 10 отсто поголем оптимизам имале луѓето што биле на дебатата и разговарале со експертите.

Во однос на демократијата, наспроти 43 отсто на анкетата, дури 60 отсто од луѓето на дебатата покажале оптимизам. Во однос на јавната администрација, бројките се 45 отсто и 63 отсто потоа, а слични се смената на ставовите и во дргите категории, при што значителна разлика во ставовите е забележана за унапредување на човековите и малцинските права, односно наспроти 48 отсто на анкетата со 1.200 испитаници, по дебатата увереноста дека ќе има подобрување пораснала на 70 отсто.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Објавени се резултатите за сместување во студентските домови за бруцошите

Министерството за образование и наука (МОН) денеска ги објави резултатите од Конкурсот за прием на студенти во прва година запишани на додипломски студии во државните и приватните студентски домови...