fbpx

Говорницата во битолскиот Совет како во судница

-

Битолските советници од власта и од опозицијата од седница во седница влегуваат во сè пожестоки дискусии кои не ретко ги надминуваат и границите на пристојно однесување.

Додека еден зборува на говорница, други од спротивниот табор дофрлуваат и ја попречуваат дискусијата, а не се штедат и навреди, лични дисквалификации и исмејувања.

Советничката на ВМРО-НП, Габриела Илиевска, на последната седница на Советот, пред два дена, се пожали дека кога е на советничката говорница, се чувствува како да е на обвинителна клупа од коментарите и од зајадливите прашања дофрлувани од советниците на власта.

– Претседателке, јас не сум овде на обвинителна клупа, па сега да ме испитуваат колегите. Значи, колегите ме испитуваат, а Вие не им враќате ним, туку мене. Не може некој од столче да ме испрашува кои и какви работи се добри, а кои не – се пожали Илиевска.

Советникот, пак, на НСДП, Благојче Котевски, кој неодмна беше исклучен од партијата, зборувајќи за кварталниот извештај на буџетот на Општина Битола, наместо одговор на поставеното прашање, доби контрапрашање – чиј советник е тој.

– Крајно лицемерно е да се доделат само 930 евра за сите основни училишта за одржување хигиена – рече Котевски од НСДП.

– Кога дискутираме за лицемерство, еве, да не бидете лицемерни, да им објасните на колегите советници и на јавноста, чиј советник сте вие – рече Илче Димовски, советник на ВМРО-ДПМНЕ.

Неможејќи да се справи со ситуациите, претседателката на Советот на Општина Битола, Силвана Ангелевска, токму кога ќе се вжешти атмосферата и кога дискусиите ќе зафатат сосема друг правец од оној што е на дневен ред, веднаш предлага пауза за вжештените глави.

– Ќе направиме пауза, страстите се разгорени. Ве молам внимавајте кои зборови ги употребувате – порачува Ангелевска.

А.Б.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

„И мојот идентитет постои“ – се одржа Маршот за видливост на трансродовите лица

Под мотото „И мојот идентитет постои“, граѓани и активисти вчера попладне по петти пат во земјава маршираа за видливост на трансродовите лица. Маршот го организираше граѓанската иницијатива за заштита...
Download Premium WordPress Themes Free
Premium WordPress Themes Download
Download Nulled WordPress Themes
Free Download WordPress Themes
free download udemy course
download mobile firmware
Free Download WordPress Themes
free online course