Шестнаесетгодишно девојче синоќа е донесено во Медицинскиот центар во Гостивар со прострелна рана од огнено оружје во пределот на рамото. Повредената е префрлена во Клиничкиот центар во Скопје.

Полицијата, по преземените мерки, открила дека повредите ѝ ги нанел нејзиниот татко М.Ф. (38). Извршен е претрес во неговиот дом, каде е пронајден и одземен пиштолот марка „црвена застава“, калибар 7,62 мм, и една рамка со осум куршуми, како и пиштол „црвена застава“ калибар 9мм, од кој се смета дека е пукано.

Увид на местото на настанот извршила екипа од полициската станица во Гостивар, а по целосно расчистување на случајот ќе бидат поднесени соодветни пријави.