Бензините од ноќеска на полноќ поевтинуваат за три денари, додека цената на дизелот се намалува за 2,50 денари, одлучи Регулаторна комисија за енергетика.

Новата цена на „еуросупер БС-95 е 66,50 денари, додека „еуросупер БС-98“ ќе се продава 69 денари за литар, дизелот ќе чини 60 денари за литар.

Со оваа Одлука се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 4,18 проценти.