fbpx

Горивата поевтинуваат од ноќеска на полноќ

-

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во прoсек за 1,8 проценти во однос на малопродажните цени на нафтените деривати утврдени согласно Одлуката од 20 јануари.

„Малопродажните цени на бензините „еуросупер БС-95“ и „еуросупер БС-98“ се намалуваат за половина денар за литар и со тоа малопродажната цена ќе изнесува 67,50 денари, додека малопродажната цена на „еуросупер БС-98“ изнесува 69,50 денари за литар. Малопродажните цени на еуродизел и на екстра-лесното масло за домаќинство се намалуваат за еден денар и со тоа малопродажната цена на дизелот изнесува 60 денари, додека малопродажната цена на екстра-лесното масло за домаќинство изнесува 49 денари“, информираат од РКЕ.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Рускиот наратив на Советот на ОБСЕ во Скопје: Запад е виновен за сè

Советот на министри на ОБСЕ во Скопје, на кој се решаваше за натамошното постоење на организацијата, беше подиум на кој Москва „блесна“ со своите дезинфо наративи и ја потврди...