fbpx

Ѓорѓиев: Ниска е откупната цена на грозјето

-

Претседателот на општинската организација на СДСМ Кавадарци, Зоран Ѓорѓиев, вели дека во екот на прибирањето на годинешната реколта, лозарите минуваат низ тешка есен.

– Најквалитетното грозје, кратошијата, ни го земаат и по осум денари за еден килограм. Тоа се пет денари помалку од загарантираната цена. Ова го прават со кражба при процената. Бидејќи исплатата оди по шеќерни единици, со наштимани ваги, небаждарени широмери, го спуштаат квалитетот на грозјето. Дури и да успее некој да се договори да ја добие загарантираната цена, таа противзаконски се намалува за исплата веднаш. Од 13 на 12 денари за кратошијата, од 11 на 10 денари за смедеревката – вели Ѓорѓиев во соопштението испратено до медиумите.

Тој додава дека Владата тврди дека ќе го казни тој што ќе ја намали откупната цена, но дека „тоа е лага“ и „напротив, тоа се дозволува“.

– Има лозари на кои сè уште не им е исплатено предаденото грозје од мминатата година. Според законот, рокот за исплата е најдоцна за шест месеци. И ова си поминува пред очите на Груевски и на власта. Сè уште не се исплатени и субвенции за минатата година, а еве за три месеци завршува оваа година. Тие што земаат субвенции, не се вистински лозари. Тоа се, главно, соработници на власта, на кои им е дадено земјиште за обработка – посочува Ѓоргиев.

Најново, според него, е што лозарите се соочуваат со огромни глоби од неколку илјади евра.

– Незамисливо за еден лозар е да плати толкава глоба. Премиерот во заминување, Груевски, самиот рече дека тракторите ќе се регистрираат на секои пет години за да им се олесни на лозарите. Но, наместо тоа, испрати инспекции да ловат нерегистрирани трактори. Инспекторите тврдат дека работат по наредба, а ветувањето на Груевски следната година ќе се остварело. Ни претовар на грозјето не може да помине без стрес. И за ова, огромни се казнитe! За претовар од возило на камион, казната е повеќе од 3.000 евра – објаснува Ѓоргиев.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

ДЕБАТА: Институциите треба да работат со невладините и компаниите во борбата против корупцијата

Соработката помеѓу институциите, невладините организации и бизнис секторот треба да се засили за да се постигне успех во борбата против корупцијата во земјава. Ова беше потенцирано од учесниците на...