fbpx

Големи протести во Грузија по новиот предлог-закон за странски агенти

-

Демонстрантите се судрија со полицијата во Тбилиси, главниот град на Грузија откако Собранието го поддржа контроверзниот нацрт-закон за странски агенти, за кој критичарите велат дека ја ограничува слободата на печатот и го потиснува граѓанското општество. За да ја растераат толпата пред зградата на Парламентот, полицајците употребија водени топови. Како што соопштува Би-би-си, неколку полицајци се повредени, a била оштетена и полициска опрема.

За овој нацрт-закон има широка меѓународна осуда. Согласно новите правила, секоја невладина организација и независен медиум кој добива повеќе од 20 отсто од финансиите од странство, ќе се декларира како странски агент. Тие, според законот, ќе бидат под надзор на Министерството за правда на Грузија, а прекршителите ќе подлежат на високи казни.

Опозицијата го опиша овој нацрт-закон како закон со руски стил кој ќе го стигматизира и ќе го запре граѓанското општество во Грузија и независните медиуми.

ЕУ во моментов ја разгледува апликацијата на Грузија за кандидатски статус во ЕУ, а шефот за надворешна политика на ЕУ, Жозеп Борел, предупреди дека нацрт-законот е „некомпатибилен со вредностите и стандардите на ЕУ“.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

„Твич“ ги укина новите правила за рекламирање откако стримерите почнаа да ја напуштаат платформата

Услугата за пренос во живо „Твич“ објави дека ги укинува своите нови правила за рекламирање - одлука што ја донеле откако неколку стримери најавија дека ја напуштаат платформата. Оваа платформа,...
Free Download WordPress Themes
Premium WordPress Themes Download
Download Nulled WordPress Themes
Download Best WordPress Themes Free Download
free download udemy course
download mobile firmware
Download WordPress Themes
online free course