fbpx

Голема полициска акција во Париз, најмалку двајца убиени

-

Најмалку двајца осомничени се убиени при претрес во стан во париското предградие Сен Дени, во полициска акција за апсење осомничени за терористичките напади што во петокот минатата недела се случија во француската престолнина, јавуваат светските медиуми.

Меѓу убиените, како што јавува „Би-Би-Си“, е и една жена, која се разнела самата, активирајќи самоубиствен елек.

Полициската операција почнала утрово, околу 3.30 часот, според средноевропско време, по што се слушнале серија експлозии и пукотници. Во акцијата, според првичните информации, биле ранети двајца полицајци.

Според француските медиуми, во акцијата биле уапсени тројца осомничени. Во фокусот на полицската операција, според медиумите, е потрагата по Абделхамид Абаод, припадник на Исламаска држава, за кого постојат сомневања дека е мозокот на терористичките напади во Париз во кој загинаа 129 луѓе.

Патиштата околу Ру де ла Републик во Сен Дени, истата област кај стадионот „Стад де Франс“, каде се случи еден од нападите во петокот, се блокирани, а заменик-градоначалникот, Стефан Пу, ги повикал локалните жители да останат во своите домови, со објаснување дека „не станува збор за нов терористички напад, туку за полициска акција“.

„Се слушаат пукотници постојано, како да станува збор за огномет“, изјавил жител на предградието за „Би-Би-Си“.

Според првичните информации, се верува дека во станот кој е цел на полициската рација има најмалку петмина осомничени.

Дваесет и седумгодишниот белгиец Абделхамид Абаод, за кого се сметаше дека ги организирал нападите од Сирија, сега се верува дека е во еден од становите во Сен Дени.

Амбасадорот на Обединетото Кралство за почетокот на реализацијата на Меѓународната стратегија за жените и девојките 2023-2030 

Понекогаш се чини дека борбата за родова еднаквост станува сѐ потешка и потешка. Жените во Иран се малтретирани поради начинот на којшто се облекуваат, девојките во Авганистан се спречени...
Free Download WordPress Themes
Premium WordPress Themes Download
Download WordPress Themes Free
Download WordPress Themes Free
ZG93bmxvYWQgbHluZGEgY291cnNlIGZyZWU=
download intex firmware
Download WordPress Themes
online free course