На грчкиот остров Тасос веќе втор ден беснее силен пожар, кој зафати голем дел од планинскиот појас на островот. Грчките власти од ноќеска прогласија вонредна состојба на островот. Во огнената стихија изгоре огромен дел од планинскиот појас на островот, десетици куќи и таверни во селото Казавити, а сериозно е повреден еден пожарникар. Превентивно се евакуирани две села и два манастири.

Во гаснењето на пожарот се ангажирани 170 пожарникари со 73 возила, 15 цивили волонтери, 36 војници, 11 цистерни, девет авиони и шест хеликоптери.

Штетите се катастрофални. Пеплосана е боровата шума на половина од островот, а пожарот го зафати и западниот и југоисточниот дел на островот. Според информациите, во моментов нема закана за големите населби и за туристичките делови на Тасос. Очевидци за грчките медиуми изјавиле дека покрај куќи, на јужниот дел на островот има штети и на неколку хотели.

Пожарот избувна вчераутро на четири места на островот, по силни удари на гром и се прошири бргу поради силните ветрови.