Кошаркарите на Голден стејт вориорс, со резултат од 16 победи и ниту еден изгубен меч, поставија нов рекорд за најдобар почеток на сезоната во историјата на НБА-лигата, така што синоќа на домашен терен го совладаа Лос Анџелес лејкерс, со резултат 111 – 77.

Актулениот НБА-шампион со тоа го урна досегашниот рекорд од 15 – 0 во победи, што го држеа тимовите на Вашингтон од сезоната 1948-1949 и Хјустон од сезоната 1993-1994.

Тимот на Голден стејт, до значајниот триумф, го предводеше Стефон Кари, кој мечот го заврши со постигнати 24 поени и со 9 асистенции.

„Овој рекорд е навистина нешто особено. Многу великани на кошарката играле во оваа лига, многу големи тимови, но никој не го постигнал ова. Мораме да бидеме горди. Малку ќе славиме, а потоа продолжуваме понатаму. Многу ни значи поддршката што ја добиваме овде, ова се најдобрите навивачи во лигата“, изјави Кари по мечот.