В четврток, во Штип, почнува 31. издание на фестивалот на забавна музика „Макфест 2016“, а годинава тој е со предзнак меѓународен, поради учеството на седум странски интерпретатори. Во трите фестивалски вечери за главните фестивалски награди ќе се натпреваруваат и 23 домашни изведувачи, најави денеска директорот на фестивалот, Љупчо Мирковски.

– Ги имаме стандардните награди, а од оваа година наградата за дебитант ќе се вика „Душан Љубисавлевиќ“ во чест на Дуле, кој настапуваше на „Макфест“ како дел од дуото Дуле и Коки. Наградата за најдобра вокална интерпретација ќе го носи името „Драган Каранфиловски-Бојс“. Овие награди се во чест на нашите прерано заминати колеги кои беа дел од фестивалот – изјави Мирковски.

Дел од странските пејачи се познати и од изборот на песна за Евровизија. Меѓу нив е и претставникот на Ирска, Рајан Долан и Норвежанката Лалја Самјуел.

Од домашните пејачи, ветераните Џокси и Ѓоко Танески се враќаат на макфестовската сцена, а за прв пат ќе настапат Ања Ветерова, Мартинијан Кириловски и Филип Божиновски.

Словенката Хелена Благне позата по големиот макфестовски хит „Кога те нема“ ќе има шоу програма во чест на победниците, додека Ревискиот оркестар на МРТВ, кој ќе ги придружува пејачите, по втората фестивалска вечер ќе има полноќен концерт.

Изменет е и начинот на гласањето поради гласините за местење на победниците и атрактивните парични награди. Четворица странци и еден професор на Музичката академија во Штип ќе го сочинуваат жирото. Секој пејач ќе може да гласа за тројца свои колеги, а публиката, како и до сега, ќе може да гласа преку телефонски јавувања.

„Макфест“ годинава се одржува на 2, 3 и 4 јуни во Штип.