fbpx

Германија размислува за делумна забрана на бурките

-

Германскиот министер за внатрешни работи, Томас де Мезиер денеска повика да се забрани носење бурка во образовни институции и во администрацијата.

– Сите сме согласни да ги отфрлиме бурките, сите сме согласни во тоа дека се стремиме со закон да го воведеме принципот – лицето да се покажува таму каде што тоа е неопходно за нашето општество – зад воланот, во канцелариите, училиштата, универзитетите, во јавниот сектор, пред суд, нагласи министерот за телевизијата ЗДФ.

Делумната забрана на бурките доаѓа по серијата терористички напади во Германија.

Претходно австриската владејачка партија исто така повика на забранување на бурката во Австрија, објаснувајќи дека со целосното покривање на телото се попречува интегрирањето на жените во австриското општество.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

„Костал Македонија“ ќе вложи 50 милиони евра во фабрика за полначи на електрични возила

„Костал Македонија“ ќе инвестира нови 50 милиони евра во изградба на фабрика за производство на полначи за електрични и хибридни возила во периодот од јули 2023 до декември 2026...
Download Best WordPress Themes Free Download
Free Download WordPress Themes
Free Download WordPress Themes
Download WordPress Themes
udemy course download free
download huawei firmware
Download WordPress Themes
online free course