Германската влада денеска наложи да се повлечат германските трупи од турската база Инџирлик и да се преместат во Јордан поради затегнатите германско-турски односи.

Владата го одобри предложениот план на министерката за одбрана, Урсула фон дер Лејен.

Одлуката следи откако Турција им забрани на германските пратеници да ја посетатат базата на НАТО, каде се распоредени околу 260 војници на Бундесверот во рамки на меѓународната коалиција за борба против Исламска држава во Сирија и во Ирак.