Деведесет годишната Маргарет Кинан од Велика Британија стана првата пациентка во светот што ја прими вакцината Фајзер-ковид-19, која е одобрена во Велика Британија, каде НХС (британската национална здравствена служба) ја започна својата најголема кампања за вакцинирање.

Како што објави британскиот весник „Градијан“, Маргарет Кинан доби инјекција околу 6,45 часот утрото во Ковентри, означувајќи го почетокот на историската програма за масовна вакцинација. Вакцините ќе се администрираат во 50 болнички центри низ целата земја, а први во редот пациенти се лицата на возраст од 80 години и повеќе, кои се носат во болница со амбулантско возило или се отпуштаат дома, по престојот во болница.

Кинан, позната како Меги, ја прими инјекцијата од медицинската сестра Меј Парсонс во универзитетската болница и рече дека тоа е „привилегија“. Таа е поранешен асистент во продавница за накит и се пензионираше пред четири години, а полни 91 година следната недела. „Се чувствувам толку привилегирано што сум првата личност вакцинирана против ковид-19. Тоа е најдобриот подарок за роденден што би можела да го посакам, бидејќи значи дека конечно ќе можам да се радувам на дружењето со моето семејство и со пријателите во новата година“, рече Кинан, која има ќерка, син и четири внуци. Таа е по потекло од Енискилен, Северна Ирска, но живее во Ковентри повеќе од 60 години. „Не можам доволно да им се заблагодарам на Меј и на вработените во НХС кои неверојатно се грижеа за мене и мојот совет до секого е вакцината да ја прими – ако можам да ја имам јас на 90 години, тогаш можеш и ти да го направиш тоа“, рече таа.

Парсонс изјави дека е „огромна чест“ да се биде првиот во земјата што ќе ја достави вакцината на пациент. „Драго ми е што можам да учествувам во овој историски ден. Последните неколку месеци беа тешки за сите нас кои работиме во НХС, но сега се чувствува светлина на крајот од тунелот “, рече Парсонс, која е по потекло од Филипини и работела во НХС последните 24 години. Премиерот на Велика Британија,  Борис Џонсон рече: „Благодарам на нашиот НХС, на сите научници кои работеа толку напорно за да ја развијат оваа вакцина, на сите волонтери – и на секој што ги следеше правилата за да ги заштити другите“. Тој додаде: „ова го победиме заедно“.

Британскиот министр за здравство Мет Ханкок, рече дека се чувствува емотивно гледајќи го видеото во кое Кина се прима вакцина и го поздрави моментот како „триумф на науката и човечката генијалност“. Неколку милиони дополнителни дози ќе пристигнат во Велика Британија овој месец, изјави тој за Скај Њуз, иако одби да даде точна бројка, велејќи дека тоа зависи од процесите на производство и транспорт. „Имаме висок степен на доверба во испораката што ќе дојде следната недела“.

Тој рече дека владата се надева дека ќе започне со обезбедување на вакцината во сите домови пред Божиќ, и дека ограничувањата за мерките за корона вирусот можат да бидат укинати напролет, откако ќе биле вакцинирани доволно луѓе, ранливи на ковид-19. Сепак, тој изјави дека луѓето треба да продолжат да ги почитуваат ограничувањата. „Треба да се држиме заедно и мора да ги следиме правилата. Не е добро сите сега да се релаксираат, треба да се држиме цврсто до програмата за вакцинација за ранливите луѓе“.

Премиерката на Шкотска, Никола Старџен, изјави дека „имала грутка во грлото“ гледајќи го клипот на Кинан. „Се чувствував како во момент на пресвртница по тешката година за сите“, рече првата шкотска министерка. „Првите вакцини во Шкотска ќе се администрираат и денес“. Извршниот директор на Англија, Сер Симон Стивенс, рече дека тоа е историски момент и „првиот чекор во најголемата програма за вакцинирање што оваа земја ја видела досега“. „Помалку од една година откако беше дијагностициран првиот случај на оваа нова болест, НХС сега ја донесе првата клинички одобрена вакцинација ковид-19, тоа е извонредно достигнување“, рече Стивенс.

Кинан била вратена со количка на тркала до нејзиниот оддел, а персоналот што ја бодрел и аплаудирал додека поминувала покрај него. Таа е една од 400.000 луѓе кои ќе ја добијат првата серија од 800.000 дози, и ќе добијат бустер удар за 21 ден. Второто лице на кое ќе се инјектира вакцината е 81-годишниот Вилијам „Бил“ Шекспир, стационар во болницата во Ковентри.
Се очекува здравствените работници кои имаат најголем ризик од сериозно заболување од ковид-19, исто така, да бидат следни на ред. Рекламите за болничките центри, центрите за вакцинација и другите локации во заедницата, како и лекарите и аптеките, ќе се користат во програмата за вакцини, иако здравствените работници се соочуваат со комплексен логистички предизвик.

Вакцината на Фајзер треба да се чува на минус 70 степени пред да се одмрзне и да се премести четири пати во ладен ланец пред употреба. Како секој во светот ќе добие пристап до вакцината Ковид? Ханкок рече дека пациентите ќе добијат стандардна картичка за потсетување на НХС и дека не планираат сертификати за имунитет за оние кои примиле вакцина. Сер Патрик Валенс, главен научен советник на владата, рече дека програмата во Велика Британија не е „за национализмот на вакцините“. Зборувајќи за Скај Њуз тој рече: „Важно е да се признае дека напорот за вакцинирање е глобален – има насекаде земји и научници кои се обидуваат да направат вакцини и се чини дека многу ќе бидат успешни. „Велика Британија добро стори што се постави и пристапи кон вакцините и е брилијантно дека сме во состојба да вакцинираме некого денес. Но, потребни се вакцини за светот, на тоа треба да се фокусираме “.