fbpx

Фрлена експлозивна направа врз косовскиот парламент

-

Експлозивна направа синоќа е фрлена врз косовскиот парламент во Приштина, но нема повредени, соопшти косовската полиција.

Според првичните анализи, експлозивот бил фрлен од поголемо растојание. Косовските медиуми јавуваат дека две лица на мотоцикл испукале граната во зградата, додека весникот „Експрес“ тврди дека врз парламентот е истрелана „зоља“.

Зградата на косовскиот парламент се наоѓа во прометна улица во Приштина, поради што полицијата го затвори регионот околу зградата.

Нападот доаѓа пред денешната седница на парламентот, на која треба да се расправа за демаркација на границата со Црна Гора, на што се противат опозицијата и движењето Самоопределување.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Почнаа геомеханичките испитувања за изградба на автопатите на Коридорот 8

Со активности за геомеханичко испитување на земјиштето каде ќе минува алтернативниот пат на автопатот Тетово-Гостивар денеска на терен започнаа со реализација теренските градежни работи за изградба на автопатите на...
Download Best WordPress Themes Free Download
Download Nulled WordPress Themes
Download Best WordPress Themes Free Download
Download WordPress Themes Free
free download udemy paid course
download samsung firmware
Free Download WordPress Themes
free online course