fbpx

Францускиот филм „Татко“, победник на годинешниот „Анимакс-фест Скопје“

-

Францускиот анимиран филм „Татко“ (Father) на Сантјаго Бу Грасо ја освои првата награда „Златна тула“, на четвртото издание на Меѓународниот фестивал за анимиран филм „Анимакс-фест Скопје“, што се одржуваше од 4 до 6 декември во Кинотека на Македонија.

На вечаршбото затворањето на фестивалот беа доделени и останатите награди. „Сребрена тула“ му припадна на „Човек на столчето“ (Man on the chair) во француско-јужнокорејска продукција, а третата награда „Бронзена тула“ ја доби филмот „Кастиљо и наоружаниот“(Castillo Y El Armado) од Бразил.

Наградите ги додели жири-комисијата, чии членови беа м-р Мими Ѓоргоска-Илиевска од Кинотека на Македонија, Андреј Рубетској од Русија – режисер, аниматор, сликар и сценарист, Дорис Бауер од Австрија – кодиректор на филмскиот фестивал за краток филм „Еспресофилм“ и главен куратор на меѓународната програма за фикција и документаристика при „Виена индепендентс шортс“ (VIS Vienna Independent Shorts) и Диме Ратајкоски – главен и одговорен уредник на МРТ и автор на повеќе од 50 документарни емисии, филмови и репортажи. Наградите „Златна тула“ и „Сребрена тула“ ги подигна Бранко Чобанов од Францускиот институт во Македонија.

За најдобар филм за деца, пак, беше прогласен „Семејството вселенски кучиња“ (Space Dog Family), а наградата ја прими гостинот од Русија, Андреј Рубетској, кој е дел од тој проект. За него гласаа дечињата во трите фестивалски денови.

Оваа година мото на фестивалот е „Ако сите светат, ти блескај“. На 4. „Анимакс-фест Скопје“ беа прикажани 52 филмови, од кои 44 за возрасни и осум за деца. Се пријавија рекордни 326 анимации од 52 земји во светот, а селектор на програмата беше Благоја Куновски Доре.

„Анимакс-фест Скопје“ е во организација на продуцентската куќа „Аурипигмент“, во соработка со здружението на граѓани Креативен центар „Тинтири-минтири“ од Скопје, со поддршка од Министерството за култура на Република Македонија и од Град Скопје, а во соработка со Кинотека на Македонија.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

На свадба пукал со автоматска пушка, го пренесувале на Фејсбук

СВР Велес - Отсек за недозволена трговија со дрога и оружје поднел кривична пријава против Б.Д.(24) од селото Долно Јаболчиште во општина Чашка, поради постоење основи на сомнение за...