Филипинската војска со тенкови влезе во градот Марави на југот на земјата каде бунтовниците, кои се поврзани со Исламска држава претходно палеа згради.

Освен тоа, терористите киднапирале десеттина луѓе и истакнале црни знамиња. Повеќе илјади лица утринава побегнаа од Марави, додека над градот се издига црн чад.

Најмалку 21 лица загина во судирите кои избија вчера вечер, кога војската упадна во засолништето на терористите во Марави, град во кој живеат околу 200.000 лица, од кои повеќето се муслимани.

Операцијата пропадна кога екстремистите повикале засилување и потоа го зазедоа градското собрание, болницата, затворот, ја запалија католичката црква, колеџот и неколку куќи.

Претседателот Родриго Дуерте поради судирите ја прекина посетата на Русија и воведен воена состојба на јужниот остров Миндан, најавувајќи дека би можел да ја прошири и на цела земја. Тоа ќе му овозможи да ја користи војската за апсење и претреси.

Бунтовниците заробиле свештеници, 10 верници и тројца работници во црквата, а на шефот на локалната полиција му ја отсекле главата откако зазеле еден контролен пункт.