Патникот кој пристигнал од Дубаи пред шест дена и е хоспитализиран на Инфективната клиника со симптоми на грип, нема корона вирус, туку грип од типот Б, соопшти на прес-конференција министерот за здравство Венко Филипче.

Пациентот допатувал пред неколку дена по шестдневен престој во Дубаи и имал симптоми слични на грип. Направени се потребните тестови и со ова лице цело време се постапувало како со сомнителен случај на корона вирус.

Претходно беше сооопштено за уште еден пациент, кој допатувал од Милано, за кој исто така тестовите покажале дека нема корона вирус.

Министерот Филипче инаку реагираше преку Твитер и побара да не се шират шпекулации за заразени со новиот вирус во земјава.

Министерството за здравство апелира сите кои доаѓаат од критичните региони да се придржуваат до препораките во упатството и доколку почувствуваат некои од симптомите, да се јават на телефоните за Институтот за јавно здравје.