Урната со пепелта на поранешниот лидер на Куба, Фидел Кастро, денеска беше погребана во Сантијаго де Куба, каде пред повеќе од 60 години почна кубанската револуција, чиј водач беше Кастро.

Погребот беше одржан откако кубанските власти во последен момент ги откажаа плановите церемонијата да биде пренесувана во живо на телевизија, на национално и на меѓународно ниво. На новинарите од странските медиуми, како што јавуваат агенциите, им било забрането да присуствуваат на погребот.

Поворката со посмртните останки на Кастро, кој беше претседател на Куба повеќе од 50 години, утрово во 6.39 часот го напушти Плоштадот на револуцијата во Сантијаго де Куба и помина низ насобраните неколку десетици илјади Кубанци, кои денеска излегоа на улиците да му оддадат почит на Кастро.

Насобрание пред гробиштата, чија капија беше затворена по влегување на поворката, ја пееја кубанската химна и извикуваа „Вива Фидел“ (Да живее Фидел).

Кубанскиот претседател, братот на Фидел, Раул Кастро, вчера ја предводеше комеморацијата на која рече дека ќе продолжи „да ја брани татковината и социјализмот“.

Тој истакна дека, согласно волјата на Фидел Кастро, во парламентот ќе предложи да биде донесен закон со кој нема да се дозволи создавање на култ од личноста на Кастро.

„Фидел во последните часови од својот живот инсистираше неговото име да не биде никогаш употребено како име на некоја институција, плоштад, парк, авенија, улица или други јавни места и да не бидат подигани споменици во негова чест, ниту бисти и слични други обележја“, рече Раул Кастро.

Со положувањето на урната заврши деветневната жалост за смртта на Фидел Кастро, кој почина на 25 ноември, на 91 година.