Полициската станица Прилеп поднесе кривична пријава против С.И. (39) од Прилеп поради постоење основи на сомневање дека извршил кражба.

На 25 август годинава, полициски службеници се обиделе да се сопрат комби, марка „форд“, кое се движело на локалниот пат Вештачко езеро – Прилеп, а го управувал пријавениот, кој подоцна го оставил возилото и избегал.

По преземени мерки пријавениот е пронајден, извршен е увид на местото, а во возилото се пронајдени 1,4 кубни метри огревно дрво.