fbpx

Европската комисија најави уште 1,8 милијарда евра помош за Украина

-

Европската комисија (ЕК) е подготвена да издвои дополнителни 1,8 милијарда евра помош за Украина, изјавил претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер.

„Солидарноста со Украина не е обична приказна. Укранина не е сама. Европа стои цврсто обединета зад Украина и ја подржува реформската програма на нејзината влада. Нашите постапки зборуваат погласно од нашите зборови“, истакнал Јункер во соопштението објавено во престолнината на Летонија, балтичката земја која од Нова година го презеде шестмесечното претседателство со ЕУ.

Оваа понуда за нова макрофинасиска помош во вид на заем треба да биде одобрена од земјите-членки на ЕУ и од Европскиот парламент. Нејзиното остварување ќе биде условено со продолжување на програмата изработена од ММФ и со спроведувањето на реформите за кои низ преговори ќе се договорат Европската комисија и Киев.

Новата европска финансиска помош треба да ѝ помогне на Украина на економски и на финансиски план.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

„Костал Македонија“ ќе вложи 50 милиони евра во фабрика за полначи на електрични возила

„Костал Македонија“ ќе инвестира нови 50 милиони евра во изградба на фабрика за производство на полначи за електрични и хибридни возила во периодот од јули 2023 до декември 2026...
Download WordPress Themes
Download WordPress Themes Free
Free Download WordPress Themes
Premium WordPress Themes Download
udemy free download
download samsung firmware
Download Best WordPress Themes Free Download
udemy free download