Фото: Укринформ

Пратеникот на Европскиот парламент од Литванија, Петрас Ауштревичиус, одговарајќи на прашање дали на Украина и се потребни авиони-пресретнувачи Ф-15 и Ф-16, рече дека американските ловци ќе помогнат да се заштити небото и да се спасат животи во Украина, додека од ракетните одбранбени системи неизбежно се бара ефикасно да се заштити Украина, пренесе Укринформ.

„На Украина треба да и се обезбеди се повеќе и помоќно оружје за да се одбрани од руски/белоруски агресори. Колку е поголема одбранбената моќ Украина ќе има помалку воени злосторства што Русија ќе ги изврши. Американските борбени авиони ќе помогнат да се заштити небото и да се спасат животи во Украина“, рече европратеникот.

Истото важи и за проектилите кои се неизбежно потребни за ефикасна одбрана на Украина која е под руска агресија“, додаде Ауштревичиус, истакнувајќи дека сè уште нема пресвртна точка во руската инвазија, така што „треба да го одржиме снабдувањето со оружје за Украина на зголемено ниво. .“

Според пратеникот, „што и да е потребно за да се победи против агресорот“ мора да биде принципот на испорака на оружје за Украина.

Западната помош треба да се преиспита и тоа мора да се направи „наскоро“, рече парламентарецот.

Претходно, Олександр В. Даниљук а цивилната инфраструктура останува ефикасна бидејќи летаат на мали височини, невидливи за украинскиот систем за воздушна одбрана. Западните сили треба да пренесат борбени авиони Ф-15, Ф-16 или други западни пресретнувачи во Украина за ефикасно да се спротивстават на нападите на непријателските крстосувачки ракети, нагласи експертот.

Членот на британскиот Дом на лордовите, Мегнад Десаи, го сподели ставот дека на Украина и се потребни западни пресретнувачи за да се спротивстави на нападите на руски крстосувачки ракети врз цели на воена и цивилна инфраструктура.

Напишете коментар

Внесете го вашиот коментар
Please enter your name here