fbpx

ЕУ: Политичарите веднаш да најдат издржано решение

-

Европската комисија утрово реагираше по повод вчерашните протести пред Владата во Скопје, во кои беа повредени и приведени неколку демонстранти, а повредени беа и неколку полицајци.

Портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич, изјави дека Европската унија ја повторува својата длабока загриженост за ситуацијата во земјата, како што беше наведено во заклучоците на Советот на министрите за надворешни работи на ЕУ неодамна.

– ЕУ жали поради повредите со кои се здобија демонстрантите и припадниците на безбедносните сили. Како генерален принцип, Комисијата ја повторува клучната важност на слободата на мирен протест и здружување како што стои во европската конвенција за човекови права. Тоа мора да бидат основни вредности на функционална демократија. Ја повторуваме потребата да се избегне употребата на диспропорционална сила од полицијата. ЕУ би сакала да потсети дека од политичките актери се очекува веднаш да преземат акции за наоѓање издржливо решение за политичката криза, вклучително преку конструктивно ангажирање за рестартирање на соодветен политички дијалог и да се врати довербата во институциите.“

Т.М.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Студентите во октомври треба да ги продолжат стипендиите

Корисниците на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, а кои ги исполнуваат договорните услови за продолжување на истото, од понеделник можат да ги достават...