fbpx

ЕУ на чекор од потпишување на договорот за слободна трговија со Канада

-

Сојузната влада на Белгија доби согласнот од сите регионални влади за потпишување на договорот за слободна трговија (ЦЕТА) меѓу Европската Унија и Канада, потврди белгискиот премиер Шарл Мишел.

Белгиската сојузна влада мора да добие согласнот од сите регионални влади за потпишување на овој договор за кој Канада и ЕУ преговараат седум години.

Премиерот Мишел изјави дека лидерите на белгискиот регион и јазични заедници изработиле заеднички документ кој треба да ја ублажи загриженоста во поглед на увозот на земјоделски производи и контроверзниот систем за решавање спорови.

Во исчекување Белгија да добие поддршка за овој клучен договор за трансатлантска трговија меѓу ЕУ и Канада, откажан е денешниот планиран самит во Брисел.

Веќе неколку дена белгиската сојузна влада се обидува да ја убеди Валонија, која го блокира белгиското потпишување на ЦЕТА.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Ескалација во Косово: Се пука кај Бањска, Курти тврди полицијата опкружила 30 вооружени лица

По убиството на косовски полицаец кај селото Бањска во северно Косово, состојбата останува драматична. Спорадични пукања се слушаат и понатаму од правецот на ова село, а косовскиот премиер Албин...