fbpx

ЕСМ Снабдување со топлина: Во тек е изработка на сметките за парно за октомври

-

ЕСМ Снабдување со топлина информира дека е во тек изработката на фактурите за топлинска енергија за месец октомври. Од ЕСМ велат дека во законска постапка ја преземале целокупната база на податоци потребна за изработка, достава и наплата на фактурите, вклучително и личните податоци за потрошувачите на централниот систем за греење и сопствениците на посебен дел во станбени, станбено-деловни, деловно-станбени и деловни објекти лоцирани на подрачјето на општините Аеродром, Гази Баба, Ѓорче Петров, Карпош, Кисела Вода, Центар и Чаир во Скопје.

„Правниот основ за преземање на целокупната база на податоци вклучително и личните податоци за потрошувачите потребни за вршење на дејноста снабдување со топлинска енергија произлегува од обврската за вршење јавна услуга согласно Законот за енергетика како и Одлуката за давање на лиценца за вршење на дејност снабдување со топлинска енергија на друштвото ЕСМ Снабдување со топлина ДООЕЛ Скопје, а со цел обезбедување на континуитет односно непрекинато вршење на енергетската дејност и заштита на јавниот интерес“, појаснуваат од ЕСМ Снабување со топлина.

Минатиот месец новиот снабдувач објави дека потрошувачите треба да склучат нови договори за парно греење со ЕСМ Снабдување. Иако за два дена почнува декември, граѓаните сè уште ги немаат добиено октомвриските сметки за парно греење.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

„Костал Македонија“ ќе вложи 50 милиони евра во фабрика за полначи на електрични возила

„Костал Македонија“ ќе инвестира нови 50 милиони евра во изградба на фабрика за производство на полначи за електрични и хибридни возила во периодот од јули 2023 до декември 2026...
Download WordPress Themes Free
Download Nulled WordPress Themes
Download Nulled WordPress Themes
Download WordPress Themes
free online course
download coolpad firmware
Free Download WordPress Themes
online free course